• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB: Doğu Akdeniz'deki Sondaj Faaliyetleri Nedeniyle Türkiye ile Yapılan Gümrük Birliği Görüşmeleri Askıya Alınabilir
18 Haziran 2019 Salı 22:05

AB: Doğu Akdeniz'deki Sondaj Faaliyetleri Nedeniyle Türkiye ile Yapılan Gümrük Birliği Görüşmeleri Askıya Alınabilir

Avrupa Birliği’nin, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile Gümrük Birliği görüşmelerini askıya alabileceği belirtildi.

Bloomberg’in bildiri taslağına dayanan haberinde, AB hükümetlerinin Gümrük Birliği’nin modernizasyonuna dair Türkiye ile yapacağı görüşmeleri dondurmaya konusunda karar verdiği belirtildi.

Taslakta ayrıca sondaj faaliyetlerinin devam etmesi halinde gerilimin artabileceğinin sinyali verildi, ‘AB, Kıbrıs ile tam dayanışma içinde ve uygun bir şekilde cevap vermeye hazırdır’ ifadeleri kullanıldı.

Taslakta, AB ile Türkiye arasındaki üyelik görüşmelerinin de durakladığı hatırlatıldı. Taslağın, AB Dışişleri Bakanları tarafından onaylanması bekleniyor.

ÇİPRAS: AB LİDERLERİ TÜRKİYE'Yİ KINAMALI

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, pazar günü bir açıklama yaparak Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine karşılık AB’den yaptırım talep edebileceklerini söylemişti.

Çipras, dün bir kez daha AB liderlerine çağrıda bulunarak ‘Türkiye’nin illegal faaliyetlerinin açık bir şekilde kınanması gerektiğini’ vurguladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Çipras, Brüksel’de 20-21 Haziran’da yapılacak konsey toplantısında Türkiye'ye kınama mesajı verilmesi gerektiğini savundu.

ANASTASIADIS: AB DAHA SERT MESAJ VERECEK, İYİMSERİM

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise AB’nin Türkiye’ye karşı daha sert bir tutum benimseyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Lefkoşa’da gazetecilere açıklama yapan Anastasiadis, “AB’nin bugün verdiğinden daha güçlü bir mesaj ileteceği konusunda iyimserim, bizim hedefimiz de bu” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Kıbrıs arasında Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor.

Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini öne sürüyor ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim