• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
750 Bin Arakanlı Yurduna Dönecek
07 Şubat 2018 Çarşamba 15:37

750 Bin Arakanlı Yurduna Dönecek

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi M. Allama Siddiki, Myanmar hükümeti ve ordusunun zulmünden kaçarak Bangladeş'e sığınan 750 bin Rohingya mültecinin iki yıl içerisinde yurduna döneceğini buldurdu.

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Sıddıki, yaptığı açıklamada, Myanmar'daki saldırılardan kaçan yüz binlerce Rohingyalının Bangladeş'e sığındığını anımsatarak, Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina ve halkın mültecilere yardım eli uzattığını, onları koruma altına aldığını belirtti.

Sığınmacıların yurtlarına dönmesini arzu ettiklerini, bu anlamda komşu iki ülke olan Bangladeş ile Myanmar arasında bir dizi toplantılar gerçekleştirildiği dile getiren Sıddıki, topraklarından sürgün edilen Rohingya Müslümanlarının evlerine dönebilmelerini sağlamak için sistem ve yöntem geliştirmeye çalıştıklarını, bu konuda iki ülke arasında ortak çalışma grubu oluşturulduğunu ifade ederek, "(Rohingyalar) Bu kişilerin kendi ülkelerine çok yakında dönmeleri konusunda Myanmar ile mutabıkız. Çok yakında Myanmar'a geri dönecekler." dedi.

Sıddıki, "Myanmar, iki yıl içerisinde Bangladeş'te bulunan 750 bin Rohingya mültecilerinin hepsini geri alacak." ifadesini kullandı.

Geri gönderme ertelenmişti

Arakan'da Myanmar zulmünden kaçan yüz binlerce mültecinin zor şartlar altında bekleyişi sürüyor. Mültecilerin evlerine geri dönüş yolculuğu ertelenmişti.

"Öldürün daha iyi"

Yardım kuruluşlarının Myanmar uyarılarının yanı sıra mültecilerin can güvenliği endişesi medyaya yansımıştı. Myanmar'ın Arakanlılara dair emniyet ve adalet sözü vermediği müddetçe geri dönüşün ölüm olacağını söyleyen yaşlı mülteci Nir Ahmed "Bangladeş bizi geri göndermektense burada öldürsün daha iyi" ifadelerini kullanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim