• İstanbul20 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
50 Milyar Dolarlık Gasp Planı Açıklandı
26 Haziran 2019 Çarşamba 15:10

50 Milyar Dolarlık Gasp Planı Açıklandı

ABD Başkanı Trump'ın Yahudi damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner, Filistin ve Orta Doğu’yu derinden etkileyecek, Filistinlilerin sürgün edilmesi ve topraklarıyla oynanması anlamına gelen Bahreyn Konferansı’nın ekonomi planını hazırladıklarını söyledi.

Muslim Port Haber Merkezi

Yahudi Kushner, Körfez ülkesi Bahreyn'in başkenti Manama'da başlayan ve Suudi Arabistan yönetiminin doğrudan destek verdiği ancak Filistin ile Arap dünyasının genel anlamda boykot ettiği ekonomi çalıştayının açılış konuşmasını yaptı.

Çalıştayın siyasi yönü bulunmadığını dile getiren Kushner, "Bu çalıştayın amacı yeni yollarla mevcut zorluklar üzerinde düşünülmesidir. Birlikte çalışarak somut bir plan geliştirip, hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunacağız." dedi.

Filistin’in tdavet edilmediği ve tüm Filistinli gruplar tarafından protesto edilen toplantı da "Filistin ve Orta Doğu için şu ana kadar ki en kapsamlı ekonomi planını hazırladık" diyen Kushner, Filistinlilerin entelektüel kişiliğe, azim ve büyük güce sahip olduğunu ileri sürdü, "Geçmişte sizleri söyledikleriyle hayal kırıklığına uğratanlara rağmen Başkan (Donald Trump) ve Amerika sizlerden vazgeçmedi. Bu çalıştay sizler için." ifadelerini kullandı.

2019-06-25t110415z_1793395925_rc1a6e554e00_rtrmadp_3_israel-palestinians-plan.jpg

Yahudi Kushner, 50 milyar dolar değerindeki ekonomi planının büyümeye katkı sağlayacağını, işsizliği yüzde 10 düşüreceğini ve yaklaşık 1 milyon iş imkanı yaratacağını öne sürdü. Filistinliler ise, para fonlarıyla çalınmak istenen kişi ve topraklarının olmadığına yönelik sosyal medyadan anında cevap verdi.

 

Trump'ın Yahudi damadı, İsrail'in güvenliğini garanti altına alınmasının sürekli altını çizerek, kalıcı siyasi çözüm getirilmeli aksi durumda Filistin halkının ekonomik gelişimi ve refahının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Yahudi Damat Sınırsız Harita İle Sunum Yaptı

Toplantı da dikakt çeken tehlikelerden biri de Kushner'in konuşması sırasında bölge ülkelerine ait sınırların olmadığı bir harita gösterildi.

Söz konusu videoda, bölgede özellikle Gazze ve Batı Şeria'daki altyapı, teknoloji, eğitim ve enerji alanlarındaki projelere ait görüntülere yer verilirken, İsrail ve Filistin de dahil olmak üzere ülkelerin sınırlarına işaret edilmedi.

2019-06-25t215533z_821359489_rc14b25edc10_rtrmadp_3_israel-palestinians-plan.jpg

ABD'nin, çekişmelerin çözümü için tarihi bir fırsat olduğuna dair açıklamalarına rağmen, sunulan görüntüde, sınırların çizilmediği İsrail, Filistin ve bölge ülkelerinin bulunduğu haritaların görüntüleri üzerinden yatırım ve kalkınma projelerinin tanıtımı yapıldı.

Kushner'in konuşması sırasında ekrana getirilen haritalarda sınırların olmaması Filistin devletinin kapsadığı topraklara ilişkin endişe ve spekülasyonları da beraberinde getirdi.

İsrail’in İşgal Yerleşkelerine Değinilmedi

Batı Şeria ve Gazze'yi kapsayan projelerin tanıtım videosunda siyasi konulara ve İsrail'in, Gazze'ye abluka ve diğer bölgelerdeki yasa dışı işgal yerleşkelerine ilişkin uygulamalarına değinilmedi.

cd10a616244748ea6d221265a98ae05f.jpg

Görüntüde, Gazze ile Batı Şeria arasındaki bağ, Akdeniz'de doğal gaz gibi stratejik sektörlere ilişkin kurulması planlanan projelerin idaresine dair düzenlemeler, özellikle güvenlik ve gelirlerin dağıtımı hakkında bilgi paylaşılmadı.

Ev sahibi Bahreyn'in yanı sıra konferansa, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas katıldı.

Program, İsrail’in meşruluğunu kabul ettirmek için ‘Refah için Barış’başlığında topladı. Filistinliler, ABD öncülüğündeki toplantı ve ekonomi çalıştayını, "İsrail lehine" ve "Filistin'e ödenecek rüşvet" olarak nitelendiriyor. Bu arada Filistin'in boykot ettiği konferansa, İsrail'den iş insanları ve basın mensupları katıldı.

d915s5bxyae_0v5.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim