• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2019'da Felaket Riskleri ve İnsani Yardıma İhtiyaç Duyacak 10 Ülke
14 Aralık 2018 Cuma 17:18

2019'da Felaket Riskleri ve İnsani Yardıma İhtiyaç Duyacak 10 Ülke

Dünya çapında yüzyıllardır süren ve özellikle bazı ülkelerde daha çok yoğunlaşan savaşlar, katliamlar, kıtlıklar ve diğer felaketler için 2019 da başka bir zorlu yıl olacak.

Muslim Port Haber Merkezi | Fatma Tanrıkulu

Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin listesi başkent San’a ve ülkenin diğer bölgelerini kontrol eden Husi’lere karşı mücadele eden  Yemenli savaş mağdurlarıyla doldu. İnsani yardıma ihtiyacı olan 24 milyondan fazla insan varlığını sürdürüyor. BM'nin 2018'in sonlarında verdiği uyarıda, ülkenin “büyük bir kıtlık” ile karşı karşıya kalması riski vardı. Yemen aynı zamanda modern tarihte en çok etkileyen kolera salgınına da ev sahipliği yapıyor.

2ffdec55f8044d4493a5256a09a6cecd_8.jpg

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), önümüzdeki yıl insani felakete uğrama tehlikesiyle karşı karşıya gelecek olan ülkelerin ilk 10’unu belirledi. Bu ülkelerin arasında Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan var.

Dünya çapında yüzyıllardır süren ve özellikle bazı ülkelerde daha çok yoğunlaşan savaşlar, katliamlar, kıtlıklar ve diğer felaketler için 2019 da başka bir zorlu yıl olacak.

Uluslararası Kurtarma Komitesi’ndeki acil müdahale uzmanları tarafından belirlenen diğer yedi riskli ülke ise Suriye, Afganistan, Venezuela, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Etiyopya ve Somali.

Belirlenen riskler ise hem insanların sebep olduğu silahlı çatışmalar, ekonomik çöküşler hem de kuraklık, sel gibi iklimle alakalı doğal olaylar.

Dünya üzerinde yaklaşık 40 milyon insan yurtlarından edildi. Bu insanlardan 22 milyonu yani yarısından fazlasını belirlenen 10 ülkenin insanları oluşturuyor.

Bu 10 ülke aynı zamanda küresel mülteci toplamının büyük bir kısmını, en az 13 milyon mülteciyi ve Venezuela’dan kaçan 3 milyon insanı da kapsıyor.

Birleşmiş Milletler'e göre, dünya genelinde 42 ülkede yaklaşık 132 milyon insanın, korunma dahil olmak üzere her konuda insani yardımlara ihtiyacı var.

Venezuela’daki ekonomik çöküş, aileleri barınma ve beslenme konusunda zorladığı için en az 3 milyon insan ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Ayrıca ülkede suç ve şiddet olayları artarken sağlık sisteminde de bozulmalar yaşandı.

2018'de Nijerya’da bazı silahlı gruplar tarafından tekrarlanan saldırılar, su ve toprak kaynakları için yaşanan rekabetler toplumsal şiddetin artmasına neden oldu. Sonuç olarak, iki milyondan fazla Nijeryalı ülkesinden edilmiş ve yaklaşık 230,000 kişi komşu ülkelere sığındı.

Yıllarca süren mücadele, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde büyük istikrarsızlığa yol açtı.  Toprağı oldukça geniş olan bu ülkedeki 13 milyondan fazla insan, kriz ve gıda güvensizliği yaşıyor. Ülkelerinden edilenlerin sayısı şaibeli olsa da BM yerlerinden edilmiş insan sayısını 4,5 milyon olarak açıkladı. Uluslararası Kurtarma Komitesi de bölgenin, tarihin en büyük ikinci Ebola salgınını yaşadığını belirtti.

Two years after independence in 2011, South Sudan was plunged into a devastating civil war that has killed tens of thousands. While the fighting has been reduced in the wake of a fragile peace agreement, violence persists, leaving 1.96 million people internally displaced, 2.47 million refugees and 6.1 million people facing crisis levels of food insecurity or worse. [C Lomodong/IRC]

Güney Sudan 2011’den sonra on binlerce insanı öldüren yıkıcı bir iç savaşa sürüklendi. Kolaylıkla bozulabilen bir barış anlaşması yapıldıktan sonra çatışma azalsa da, şiddet devam ediyor. 1,96 milyon insan yurdundan ediliyor, 2,47 milyon mülteci var ve 6,1 milyon insan kriz ve sağlıksız gıdalarla mücadele ediyor.

Afghanistan has been conflict-ridden since the US-led 2001 invasion. Once on the brink of defeat, the Taliban has been steadily advancing since 2014. The conflict, paired with chronic drought, has led to widespread displacement and food insecurity. [Andrew Quilty/IRC]

Afganistan 2001’den beri ABD öncülüğündeki işgalden bu yana pek çok çatışmaya maruz kaldı. Ülkedeki çatışmalar ve kronik yoksulluk geniş çaplı göçlere ve gıda güvensizliğine neden oldu.

The Central African Republic (CAR) has experienced persistent instability since armed groups overthrew the government in 2013, exacerbating the situation in a country that was already under-developed. Despite efforts to bring armed groups into dialogue, many civilians remain at their mercy. Over 550,000 people also face alarming levels of food insecurity. [D Belluz/IRC]

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki silahlı grupların 2013’te hükümeti devirmesinden ve az gelişmiş bir ülke olmasından dolayı ülkede istikrarsızlık yaşanıyor.  550 binden fazla insan endişe verici düzeyde gıda güvensizliği ile karşı karşıya.

Syria is facing an armed conflict since protests against the government of President Bashar al-Assad erupted in 2011. Health and education services have collapsed. Nearly 6.2 million Syrians remain internally displaced and 5.6 million more are registered as refugees in the region. [Abdullah Hammam/IRC]

2011’den bu yana sürekli silahlı bir çatışma ve katliama şahit olan Suriye’de yaklaşık 6,2 milyon insan ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı.Ülkede sağlık ve eğitim hizmetleri çöktü.

Ethiopia recorded the highest number of internally displaced people in 2018, with some 1.4 million people uprooted from their homes amid violence. The situation is made worse by tension between regional political and ethnic groups since the new Prime Minister Abiy Ahmed took office in April and started to introduce reforms. [Mulugeta Ayene/IRC]

Etiyopya’da geçmiş yıllara göre en çok 2018 yılında, insanlar şiddete maruz kalarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldı  ve bu sayı 1,4 milyon olarak belirlendi. Yeni Başbakan AbiyAhmed'in nisan ayında göreve başlaması ve reformları uygulamaya başlamasından bu yana, bölgedeki politik ve etnik gruplar arasındaki gerilim daha da kötü bir noktaya geldi.

Somalia is plagued by a decades-old conflict. Triggered by instability and insecurity and combined with natural disasters, the crisis has left over 2.6 million Somalis internally displaced and 870,000 registered as refugees. [Will Swanson/IRC]

Somali, on yıllardır süren bir çatışmayla boğuşuyor. İstikrarsızlık ve güvensizlik ile tetiklenen ve doğal afetler ile meydana gelen krizden dolayı 2,6 milyondan fazla Somalili ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunlardan 870.000'i mülteci olarak kaydedilmiştir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim