• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2013 Darbesi Sonrası Mısır'da Toplumsal Çöküş Yaşanıyor
18 Nisan 2017 Salı 14:25

2013 Darbesi Sonrası Mısır'da Toplumsal Çöküş Yaşanıyor

2013 darbesi Mısır'ı siyasi istikrarsızlığa sürüklemekle kalmadı, beraberinde getirdiği ekonomik kriz toplumsal felaketleri de tetikledi.

Muslim Port Haber Merkezi | Ahmet YILDIZ

Mısır, 82 milyonluk nüfusu ile arap coğrafyasında en kalabalık ülkelerin başını çekiyor. Ancak ülkenin içinde bulunduğu siyasi istikrarsızlık ve tetiklediği ekonomik kriz ülkeyi adeta toplumsal felakete sürüklüyor.

Yerel medyanın aktardığına göre, ülkenin içinde bulunduğu ağır ekonomik kriz nedeniyle çocuklarına bakamayan bir baba, geçen hafta iki oğlunu Nil nehrindeki bir köprüden attı. Görgü şahitlerinin olayı polise anlatması üzerine adam tutuklandı. Baba açıklamasında "5 ve 7 yaşlarında olan çocuklarını besleyemediği için psikolojik rahatsızlıklardan acı çektiğini" söyledi. 

Bu olaydan sadece iki gün önce ise Kahire'nin elit bölgelerinden birinde dükkanı olan bir kadın, dükkanının girişinde asılmış olarak bulundu.

Polisin araştırmaları sonucunda, kadının yüzleştiği ekonomik sorunlar nedeniyle kendini astığı ortaya çıktı. Kadının akrabaları "onun sürekli olarak ülkedeki ekonomik durgunluktan dolayı borçlarını ödeyememesinden şikayet ettiğini" söyledi. 

Mısır'da Yoksulluğun Dengesi

Mısır'daki yerel medya haberlerinin aktardığına göre, son üç yıldır yüzleşilen parasal problemlerin sonucu olarak ülkede intihar ve cinayet vakalarında artış oldu. Bu vakalardan birinde, bir adam üç oğlunu öldürdü ve kendini de öldürmeye çalıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)'nden Erem News'in aktardığına göre, Kahireli bir baba 4 yaşındaki kızını artan hayat pahalılığı ve ailesini bakamaması nedeniyle öldürdü.

Mısır'ın Dış Borcu Devrimden Beri En Yüksek Seviyede

"İnsan gelişimi ve psikolojik araştırmalar" konusunda uzman olan Marwa Ali'ye göre "Babalar bu tür kabul edilemez suçları büyük baskı altında olmaksızın işleyemezler."

2013 yılı Temmuz ayındaki askeri darbeden itibaren, Mısır önlenemeyen bir ekonomik krizle yüzleşiyor. Kriz nedeniyle Mısır parasının değeri ciddi olarak düştü ve hükümetin ekonomik destekleri kaldırıldı. Bu durum ülkedeki fiyatların neredeyse %100 oranında artmasına neden oldu.

Resmi istatistiklere göre Şubat ayında ülkedeki enflasyon oranı %30,2'ye ulaşmış durumda. Bu rakam, 1986 yılının Kasım ayındaki %30,6'lık orandan sonra ülkede gerçekleşen en yüksek enflasyon oranı.

YORUMLAR
bülent
"Mısır'ın Dış Borcu Devrimden Beri En Yüksek Seviyede" klasik taktik yüksek faizle borçlandır. Artık o ülkenin bütün geliri artık faize gitsin. Aynı Türkiye gibi. Türkiye 2016 da 60 milyar tl faiz ödedi. kişi başı yaklaşık 1000 tel . eğer hükümet vatanseverse bu faizi bitirsin. Yada müslümansa.
18 Nisan 2017 12:55
151.250.136.22
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim